Sokak hayvanları için iki günde 100 binin üzerinde imza toplandı

Sokak hayvanlarının barınaklarda toplatılıp, 30 gün içinde sahiplendirilmeyenlerin öldürüleceği yönünde bir yasa hazırlandığı haberleri üzerine Change.org’da başlatılan kampanyayı iki günde 100 binin üzerinde kişi imzaladı. Hayvanseverlerin talebi, öldürmek yerine kısırlaştırma seferberliği başlatılması ve hayvan satışının yasaklanması.

Sokak köpekleri hakkında hazırlanan yasa teklifinin meclise sunulması bekleniyor. Teklifin içeriğinde sokak köpeklerinin toplatılıp, 30 gün süre zarfında sahiplenilmeyen köpeklerin uyutulması planlandığı iddiasının basına yansımasının ardından, hayvan hakları savunucuları teklife tepki gösterdi. Change.org’da ‘Katliama Hayır’ başlığıyla başlatılan kampanyayı, iki gün içerisinde 100 binin üzerinde kişi imzaladı.

Sokak köpeklerinin popülasyonunun artışında, belediyelerin 20 yıldır kısırlaştırma görevini gerektiği gibi yapmamasının da rolü olduğu vurgulanan kampanyada, hayvanları öldürmenin sorunu çözmeyeceği vurgulanıyor.

Kampanyayı başlatan Didem KurtoğluHayvanları öldürmek popülasyon sorununu çözmeyeceği gibi bizim ülkemize yakışan bir yöntem de değil. Bize acilen kalıcı çözümler lazım, katliam değil” diyerek çözümün kısırlaştırma seferberliği yapılması ve evcil hayvan satışının yasaklanmasından geçtiğini savundu.

Kampanyayı imzalayanlar da yorumlarıyla planlanan yasa tasarısına tepki gösterdi. İmzacı Nilgün Kızılkaya, “Her canlının eşit yaşam hakkı vardır. Görevini yapmayan kurumların cezası masumlara kesilmemeli” dedi. Mert Hünkar ise “Yüzlerce canın katledilmesine sessiz kalamam. Bu bir vahşettir hiçbir vicdan bunu kabul edemez” diye konuştu.


 AKP yasa teklifini Meclis’e getiriyor: Belediye ilana koyacak, sahipsiz kalan sokak köpekleri uyutulacak!

TIKLAYIN – Ömer Çelik’ten sokakta yaşayan hayvanlara ilişkin kanun taslağı açıklaması: Önümüzdeki hafta veya daha sonraki hafta Meclis’e gelmesi planlanıyor

TIKLAYIN – Sokaktaki hayvanların uyutulacağına dair yasa tasarısı hazırlığına büyük tepki: “Sorunun kaynağına ilişkin önlem yok, sistematik olarak köpek öldürecekler!”

TIKLAYIN – “Yaşam İçin Yasa” inisiyatifi, sokak hayvanlarına yönelik şiddet için Meclis’i göreve çağırdı

TIKLAYIN – Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi’nden İstanbul, Ankara ve Alanya’da sokakta yaşayan hayvanlar için eş zamanlı eylem çağrısı

 Sokak hayvanları tartışması Meclis gündemine taşındı, muhalefet ‘uyutma’ önerisine karşı

TIKLAYIN – Yasa teklifi: Sokak hayvanlarını öldürmek çözüm olabilir mi?

TIKLAYIN – Hakan Aksay yazdı | Sokak köpekleri seçmen değildir, öldürün gitsin!

TIKLAYIN – Mehmet Y. Yılmaz yazdı | Uyutmayacaklar, öldürecekler!

TIKLAYIN – Türkiye Barolar Birliği: Uyutma öldürmenin diğer adıdır; tüm canlıların ‘yaşam hakkı’nın korunması adına her türlü hukuksal mücadeleyi sürdüreceğiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir